Line up

The London International Ska Festival 2020
at the O2 Academy Islington, London N1 and the Dixie Queen paddle steamer.

Day 1 – Thursday 9th April 2020
Room 1: Alton Ellis Tribute starring Christopher Ellis, Dave Barker, Phoenix City All-stars, King Zepha + DJs Gio One Stop & Paddy M (Pressure Drop) (7pm)

Room 2: An Evening with Freddie Notes + more tba (7pm)

Room 2 club night: Hitsville JA ft. Tiny T, Duke Neville, Dave Mack + more tba celebrating the soul of Jamaica(10pm)

Day 2 – Good Friday 10th April 2020
Dixie Queen cruise: The Pioneers & Tighten Up DJs (1pm-5pm)

Room 1: Big Youth, Chainska Brassika, The Co-operators ft. Joe Yorke & friends, Funkdub DJs (7pm)

Room 2: Roddy Radiation (from The Specials) & the Skabilly Rebels, Arthur Kay, The Launchers, Subsetters +more tba (7pm)

Room 1 club night: Sir Coxsone Outernational ft. Lloydie Coxsone & friends (11pm)

Room 2 club night: Time Tunnel ft. DJs Liam Curtin, Sean Bright, Nanker Phelge & Gerry Owens (11pm)

Day 3 – Saturday 11th April 2020
Room 1: The Pioneers, Dennis Alcapone, Freddie Notes, The Magnetics, The Red Stripes & Tonic Ska choir + DJs Miss Gemini & Paul Dixon (5pm)

Room 2: Do The Dog skazine all-dayer ft. The Kubricks, Zen Baseball Bat, Cartoon Violence, The Downsetters, Skata Tones, Jr Bill, easydread + more tba (2pm)

Room 1 club night: Valve sound System special w/ Phil Bush & special guests (11pm-4am)

Fringe event (not included in LISF2020 wristband)
Dub Boat Thames cruise w/ Dennis Bovell, Don Letts, Wrongtom & The Ragga Twins, Ras Digby & Mr Faso on Dutch Master boat (Tower Pier – 1pm)

Fringe event (not included in LISF2020 wristband)
2 Tone Thames cruise on Dutch Master boat (Tower Pier – 7pm)

Day 4 – Easter Sunday 12th April 2020

Room 1: Woman’s day ft. Hollie Cook, Susan Cadogan + DJs Ayito & Heidi Ellis +more tba (6pm)

Room 2: The Communicators, The Skalites, The Dekkertones & more tba (5pm)

Room 2 club night: Sonia Pottinger Tribute ft. DJs Naoko The Rock, Grace of Spades, Texas Ranger & more tba (10pm)

With more events and more artists still to be announced!

* * * * * * *
* * * * * * *

Day tickets are £30 each
Dixie Queen Thames cruise is £42.50
Wristband tickets (get you into all 4 days are currently £140 with no booking fee).

All tickets available from www.buytickets.at/hotshotscorcher

Free entry for all 8-17 year olds with a ticket holding adult.  Under 18s must leave the venue by 11pm.

Please Note:
No under 8s are allowed due to licensing laws. All under 14s must be accompanied by an adult over 18 at all times. Under 25s require ID to purchase alcohol.

Free entry for 8-17 year old customers applies to all the gigs at the O2 Academy Islington in both rooms.

Free entry is not available for the Dixie Queen Thames cruise, but 1/2 price tickets for under 18s can be purchased.

_

* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *
* * * * * * *

THE LONDON INT’L SKA FESTIVAL previous years

The London Intl Ska Festival launched in 1988. Over the last 30 years we have hosted some of the biggest names in the history of ska music, and all it’s glorious offshoots including (in alphabetical order);

Bands / singers
100 Men
African Head Charge
Aggressors BC (Northern Ireland)
Laurel Aitken (Cuba)
Dennis Alcapone (Jamaica)
Almighty Uprisers
Alpheus
The Amphetameanies (Scotland)
Bob Andy (Jamaica)
Horace Andy (Jamaica)
Babylon Circus (France)
Back To The Planet
Bad Manners
Dave Barker (Dave and Ansell Collins – Jamaica)
The Beat
Beat Bahnof (Japan)
Beat Goes Bang
The Big Head
Bim Skala Bim (USA)
The Bionic Rats (Ireland)
Robb Blake
Blechreiz (Germany)
Bombskare (Scotland)
Ken Boothe (Jamaica)
Bottle of Moonshine (Belgium)
Dennis Bovell
The Braces (Germany)
The Brothers Ignatius
Buster Shuffle
The Busters (Germany)
By The Rivers
Capital Letters
Capone and the Bullets (Scotland)
Captain Accident & The Disasters (Wales)
The Caroloregians (Belgium)
Cartoon Violence (Wales)
Casino Royale (Italy)
Catch It Kebabs
The Clarendonians (Jamaica)
Johnny Clarke (Jamaica)
Stranger Cole (Jamaica)
Dave & Ansell Collins (Jamaica)
Hollie Cook
Counting Coins
Rhoda Dakar (The Bodysnatchers)
Neol Davies (The Selecter)
The Defekters
The Delegators
The Delerians (USA)
The Deltones
Desmond Dekker (Jamaica)
Dirty Revolution
Dojo
The Downsetters
Dreadzone
The Dualers
Dub Pistols
Alton Ellis (Jamaica)
Christopher Ellis
Roy Ellis (Symarip / Jamaica)
The English Beat
The Equators
Georgie Fame
Mark Foggo & The Skasters
Brinsley Forde (Aswad)
AJ Franklin (Chosen Few / Jamaica)
Otis Gayle (Jamaica)
General Roots
Gentleman’s Dub Club
Lynval Golding (The Specials)
Goldmaster All-stars
Vin Gordon aka Don Drummond jnr (Jamaica)
Owen Gray (Jamaica)
Marcia Griffiths (Jamaica)
Derrick Harriott (Jamaica)
Heavy ball
The Hempolics
Hotknives
James Hunter
The Hypocondriacs (Spain)
The Indecision
Intensified
International Beat
Jazz Jamaica
Jimmy The Squirrel
Judge Dread
Junior Bill
Janet Kay
Arthur Kay and The Originals
Keith and Tex (Jamaica)
King Prawn
King Zepha
Kinky Coo Coo’s (Spain)
The Kubricks
Le Birrette (Italy)
Leo & The LineUp (Denmark)
Les Ejectes (France)
Les Frelons (France)
The Liptones (Sweden)
Little Chief
Little Roy
The Loafers
Hugo Lobo (Argentina)
Los Granadians (Spain)
Mad Professor
Maddy Carty
Machtoc (France)
The Magic Touch (Germany)
Maroon Town
Masons Arms (Germany)
Bitty Mclean
Jackie Mendez (USA)
The Meow Meows
The Mighty Cosmics
Millie Manders
Rudy Mills (Jamaica)
Miserable Man (Italy)
Misty In Roots
The Moon Invaders (Belgium)
Mr. Review (Holland)
Mr. T Bone (Italy)
Derrick Morgan (Jamaica)
Chris Murray (Canada)
Napoleon Solo (Denmark)
New Town Kings
The Nice Guys (Belgium)
No Sports (Germany)
Freddie Notes (Jamaica)
The Original Aces
Giuliano Palma and The Bluebeaters (Italy)
Pama International
Panonia All-stars Ska Orchestra (Hungary)
Paperboy
Ken Parker (Jamaica)
Lee Scratch Perry (Jamaica)
Phoenix City All-stars
The Pietasters (USA)
The Pioneers (Jamaica)
Potato 5
The Pressure Tennants
Prince Buster (Jamaica)
Ranking Joe
Razika (Norway)
Rebelation
Reggae Choir
The Riffs
The Rifffs (Malta)
Roddy Radiation (The Specials)
Rico Rodriguez (Cuba)
Ed Rome
The Rudeboys (Wales)
Doreen Schaffer (Jamaica)
BB Seaton (The Gaylads)
The Selecter
The Sidewalk Doctors
The Simmertones
65 Mines Street (France)
Skaboom
Ska Cubano
The Skadows
Skaos (Germany)
Skin Deep
The Skints
Smiley & The Underclass
Smoke Like A Fish (Wales)
Sonic Boom Six
Special Beat
The Spitfires
The Splitters
Neville Staples (The Specials)
The Steady 45’s (USA)
Steel Pulse perform Handsworth Revolution
The Supatones
The Talks
Carroll Thompson
The Lee Thompson Ska Orchestra (Madness)
The Toasters (USA)
Top Cats
Tree House Fire
Trenchtown (Ireland)
The Trojans
True Identity
Twinkle Brothers (Jamaica)
Two Tone Club (France)
The Uppertones (Italy)
The Upsessions (Holland)
Sir Horace Panter’s Uptown Ska Collective (The Specials)
U-Roy (Jamaica)
Delroy Wilson (Jamaica)
Zion Train

DJs / Sound Systems
3DJ (Funkdub)
Amma
Axis Valv-a-tron – Paul Huxtable
Mark Barrett (Pressure Drop)
Cello (Coast To Coast)
Channel One sound system
Andy Chesham (Club Ska)
Clive Chin (Randys – Jamaica)
Simon Cobb
Jim Cox
Festus Coxson (Coxson sound system)
Peter Craig
Martin Cueto (Argentina)
Rhoda Dakar (The Bodysnatchers/Special AKA)
Jerry Dammers (The Specials)
Dapper Dan
Little Diane
Dub Front Association (Belgium)
Dub Vendor All-stars
Dukes of Skazzard (Belgium)
Don Letts
Downbeat Melody sound system – Steve Rice
Dreadzone Sound System
Sonny Scully Evans
Fatboy Cliff
Fenomeno Show (Italy)
Sean Flowerdew (Pama Intl)
Asher G
Lynval Golding (The Specials)
Greedy G
Felix Hall
Alan Handscombe
Jesse James
Jean Paul (Right On)
Josh (The Skints)
Jumbo (Java Hi-Power)
Kaptin IsDead (Boomtown)
David Katz
Brian Kelson
Eric Keogh (FCS – USA)
Ronnie King
Mark Lamarr
Chris Lane (Fashion)
Keith Lawrence (Mi Soul)
Likkle Minty
Lucky Cat Zoe (Resonance fm)
Nick Manasseh
Wendy May (Locomotion)
Gaz Mayall
Metro (Metro Downbeat)
Natty Bo (Ska Cubano)
Nembokid (Sally Brown, Italy)
Duke Neville
Oxman
Papa Face (Dub Vendor)
Chris Peckings
Pirates Crew sound system (Belgium)
Potato 5 DJ set: Martin Aberdeen and Spider
Mark Professor
Jamie Renton
Ras Digby
Eddie Regal
David Rodigan
Tommy Rock A Shaka (Japan)
John Rudie (Sally Brown, Italy)
Lili Rudies (France)
Ruffy TNT (Mexico)
SFL sound system
Barrie Sharpe
Ali Skaba
Ska Beat Pete
Skankin Steve
Andy Smith
Softwax (Deptford Dub club)
Solution Sound System
Sounds & Pressure lo-fi – Phil Bush
Supa Ronns
Okawa Takeshi (The Ska Flames – Japan)
Angus Taylor
Tessa (The Slits)
Texas Ranger
Tighten Up crew: Mistah Brown, Champian & Tim P
Chris Tofu
Time Tunnel: Nanker Phelge, Liam Curtin, Sean Bright & Boy About Town
Triton sound system (Mexico)
Dave Walker (Thursday Night Fish Fry)
Wassie One
Gladdy Wax sound system
Tim Wells
Wrongtom
Zinc Fence (Catch A Fire)

Films:
Bunny Lee – I Am The Gorgon
Dance Craze
Legends of Ska
Take It or Leave It

> > > > > >


Find us on Facebook

2020 SKA FESTIVAL LINE UP
Easter weekend
9th - 12th April 2020

LIVE ACTS:

BIG YOUTH
THE PIONEERS
HOLLIE COOK
DENNIS ALCAPONE
DENNIS BOVELL
FREDDIE NOTES
ALTON ELLIS TRIBUTE starring
CHRISTOPHER ELLIS
DAVE BARKER
SUSAN CADOGAN
RODDY RADIATION
& THE SKABILLY REBELS
CARROLL THOMPSON
WRONGTOM &
THE RAGGA TWINS
CHAINSKA BRASSIKA
PHOENIX CITY ALL-STARS
ARTHUR KAY & THE ORIGINALS
KING ZEPHA
ZEN BASEBALL BAT
CARTOON VIOLENCE
THE MAGNETICS (Italy)
THE RED STRIPES (Hong Kong)
THE DOWNSETTERS
JUNIOR BILL
SKATA TONES
THE LAUNCHERS
SUBSETTERS
EASYDREAD
THE COMMUNICATORS
THE SKALITES
THE DEKKERTONES
More to be announced

Sound Systems:

SIR COXSONE OUTERNATIONAL
starring LLOYDIE COXSONE
PHIL BUSH all-valve
SOUNDS & PRESSURE LO-FI

DJs:

DON LETTS
RAS DIGBY (Sir Jessus)
TINY T (Mighty Cloudburst)
DUKE NEVILLE
MISTAH BROWN (Tighten Up/Trojan)
TIM P (Tighten Up)
BRIAN SCORCHER KELSON
GRACE OF SPADES (USA)
TEXAS RANGER
NAOKO THE ROCK
TOBI THE RHYTHM RULER (Germany)
MR FASO (Rootikal)
DAVE MACK
TIME TUNNEL ft;
LIAM CURTIN, SEAN BRIGHT,
BOY ABOUT TOWN & NANKER PHELGE
FUNKDUB ft. GENTLEMAN KUSH & 3DJ
GIO ONE STOP
PADDY M (Pressure Drop)
MISS GEMINI (USA)
PAUL DIXON (Son of a Gun)
AYITO
HEIDI ELLIS
More to be announced

Films:

To be announced

Free Family Day

Every day!
Free entry for 8-17 year olds every day!

+ many more tba!